A Kárpátaljai Magyar Diákok és Fiatal Kutatók Szövetsége (KMDFKSZ) 1999 óta fennálló kárpátaljai ifjúsági szervezet, mely főként az Ungvár és környéki hallgatóknak, fiatalok szervez kulturális, tudományos, ismeretterjesztő és szórakoztató programokat. A Szervezet egyik legnagyobb program az UNE-KMDFKSZ diáknapok keretein belül megvalósuló Diákfesztivál, Kárpátalja egyetlen diákfesztiválja. A szervezetről, annak jelenlegi működéséről Gál Mátéval, a KMDFKSZ jelenlegi elnökével beszélgettünk.
- Mesélj kérlek a KMDFKSZ-ről nagyvonalakban.
A KMDFKSZ egy 23 éves kárpátaljai ifjúsági szervezet, ami egyben Kárpátalja legidősebb ifjúsági szervezete is. Csapatunk az Ungvári Nemzeti Egyetem fiatal magyar hallgatóiból áll. Számos programot szervezünk, többek között tudományos és ismeretterjesztő porgramokat, de szórakoztató, interaktív rendezvényeket is biztosítunk. A szervezetünk 1 elnökből, alelnökből, elnökségi tagokból és aktivistákból áll. Évente több mint 30 önálló rendezvényt bonyolítunk le, a kb 12 fős csapatunkkal. Tudni kell, hogy minden tag, függetlenül attól, hogy aktivista vagy elnök, önkéntesen, anyagi juttatás nélkül végzi a munkáját.
- Hogyan változott a KMDFKSZ tevékenysége az elmúlt 23 évben?
23 év hosszú idő, így a programok is változtak. Van olyan programunk, amely 23 éve minden évben megrendezésre került (pl. Gólyabál), de van számos program mely a jelenlegi igényeket elégíti ki. Egy biztos, van 7 olyan célkitűzése a Szervezetünknek, amit Alapító tagjaink fektettek le, s ezt mind a mai napig szem előtt tartva tesszük a dolgunkat. Számunkra a legfontosabb a magyar fiatalok identitásának megőrzése, a nemzettudat erősítése, az érdekképviselet. Ezt pedig, igyekszünk az épp aktuális dolgokhoz képest legjobban és leghatékonyabbak véghez vinni.
- Hogyan sikerül napjainkban megfogni a fiatalokat?
Az én meglátásom az, hogy a fiatalságot mindig csak a velük egyidős fiatalok tudják megfogni. Ebben sokat segített csapatmunka, mivel mindenkinek az ötletét, véleményét átbeszéljük és közösen próbálunk megoldást találni minden helyzetre és problémára. Valamint 23 év alatt már eljutottunk arra a szinte, hogy Kárpátaljai szerte minden községben és városban hallottak rólunk, vannak tagjaink, jártunk már ott. Ez utóbbi azért fontos, mert évek óta zajlik egy tudománynépszerűsítő programunk, amely során bejárunk tagjainkkal minden magyar iskolát, s a végzős hallgatóknak elmondjuk, hogy mivel foglalkozunk, mi miért választottuk a Szülőföldön való anyanyelvi felsőoktatást. Ennek eredményeként sokan már úgy érkeznek Ungvárra hallgatónak, hogy keresnek minket, szeretnének csapatunk tagjává válni.
- Hogyan sikerült átvészelni a koronavírus-járványt egy olyan ifjúsági szervezettel, akiknek programjai 100 %-ban személyesek voltak?
A koronavírust egyértelműen nehezen vészeltük át, mindent át kellett alakítani az online térbe, kezdve a heti elnökségi ülésektől, de a programjainkat is csak online formában tudtuk megvalósítani. Ez okított bennünket, mivel az országban kialakult helyzet miatt most ismét az online térbe kényszerülünk. A koronavírus-járvány miatt indítottuk útjára a KARANTÉMA ismeretterjesztő videóblogunkat, ami nagy népszerűségnek örvendett a bezártság ideje alatt.
- Milyen hatást gyakorol munkátokra a háború?
A háború nagyban rányomja bélyegét munkánkra, minden programunk elmaradt február 24-től kezdődően. Csak reménykedni tudunk, hogy hamarosan javul a helyzet és sikerül megszervezni rendezvényeinket.
- Sok sikert és kitartást kívánok munkátokhoz.
A cikk a Kanadai Magyarság hetilap korábbi számában jelent meg.