A II. Rákóczi Ferenc Alapítvány, mint a kanadai Rákóczi Alapítvány leányalapítványa a külhoni magyar diákok megsegítéséért dolgozik. Az Alapítvány fő célkitűzése a magyarságtudat fenntartása a magyar származású ifjúságban világszerte, diákok támogatásán keresztül. Ugyanakkor célunk lerombolni azokat az akadályokat (félreinformálás, izoláció, stb.) melyek miatt nehezebbé vált az elszakított területeken élők összetartozása, az egymás szeretetére való nevelés, az élet a nyitottság és a tolerancia jegyében. Azért dolgozunk, hogy megértessük a fiatalokkal, a magyarság jövője nem a széthúzásban, hanem a nemzeti összetartozásban van.
Négy fő tevékenységen keresztül járulunk hozzá a célkitűzések megvalósításához:
a) A Magyarságismereti Mozgótábor:
A II. Rákóczi Ferenc Alapítvány 25 éve szervezi meg külhoni magyar középiskolás diákok kirándulását az anyaországba, figyelmet fordítva a nehéz szociális helyzetben élő diákokra. 2014-ig évente 135 fiatal (Felvidékről, Délvidékről, Kárpátaljáról és Erdélyből) táborozott az Alapítvány segítségével (ami minden költségüket állja, valamint zsebpénzt biztosít a diákoknak), 17 napig, 5 fő helyszínt érintve (Miskolc, Pécs, Győr, Kecskemét, Budapest) ahol 3-3 napot töltöttek, ezalatt körbejárva a nagyvárosok körüli fontos történelmi, kulturális központokat. 2014-től minden évben két busz, tehát 90 diák utazhatott három helyszínre (Miskolc, Pécs, Budapest).
A tábor szervezői igyekeznek időről időre találkozókat szervezni Magyarországon, vagy az elszakított területeken. Mivel minden táboros a Rákóczi Családi Kör tagjává válik, az Alapítvány fontos feladata, hogy tábor után is keretet biztosítson a találkozásra. Szerveztünk már ilyen eseményt Budapesten, Szabadkán, Kolozsváron, Nagymegyeren és sok más városban a Kárpát-medence egész területén. Az ilyen találkozók alkalmával rendszeres ötletbörzéket tartanak a fiatalok a tábor fenntarthatóságával kapcsolatban, valamint képzéseket szervezünk az emberi jogok, az önkéntesség, a történelem, hagyományaink témakörökben. Átlagosan 100 volt táboros vesz részt az ilyen alkalmakon.
Az alapítvány évente két alkalommal – az őszi és a tavaszi időszakban – 50 határon túli magyar egyetemistát részesít támogatásban. Az adományt a diákok tanulmányi előmenetelük szponzorizálására fordíthatják.
Ezen a programon belül az alapítvány harminc fiatalnak biztosít meleg ebédet minden napra.
Az Alapítvány tevékenyésgét számos kitüntetéssel díjazták. Egyik legnagyobb kitüntetés, melyben az Alapítvány munkásságát elismerték, az első Ifjúsági Károly Díj elnyerése volt 2008-ban. Az Európai Parlament által 2008-ban első ízben meghirdetett Ifjúsági Károly Díjat olyan már működő európai uniós tagállami kezdeményezések pályázhatták meg, melyek az európai identitást illetve az európai integráció gondolatát fejezik ki, illetve ezen eszmékért tevékenykednek. A két lépcsős kiválasztási folyamatban a Rákóczi Magyarságismereti Mozgótábor programja elnyerte mind a nemzeti zsűri, mind az európai zsűri egyhangú támogatását. 2008-ban 400 ifjúsági projekt közül a Fiatalok Határok Nélkül programot ítélték a legérdemesebbnek a díjra.