A háború kitörése óta naponta többezer menekült érkezik Kárpátaljára, emellett sok idős maradt egyedül, mindezen túl több kihívással is szembe kell néznie a lakosságnak. Dr. Grezsa István miniszteri biztos kezdeményezésére, a Miniszterelnökség támogatásával jött létre, a Hungary Helps – Magyarország segít program keretein belül, az a programcsomag amely 3 fő elemből épül fel.
Kudlotyák Krisztina, a program koordinátora elmondta, hogy a kezdeményezés egyik eleme, amit nagyon intenzíven elkezdtünk március 16-án az Egytálétel program, és a lényege az hogy, olyan helyszínekre ahol Kárpátalján sok a menekült, illetve az átmeneti csomópontokon, ahol nincs lehetőség arra, hogy meleg ételt kapjanak, mi mindennap, rendszeresen a megszokott időben egy-egy tál ételt tudjuk kivinni. A kárpátaljai megvalósítását a Kárpátaljai Kultúrkaraván vette át, a program koordinálását és moderálását mi végezzük el. A mai napra már három ilyen helyszínről érkezik az étel. A Helikon Hotel Beregszász és környékét látja el. A Monarchia étterem Munkácsról, ami a Munkács és környékének biztosít ellátást, illetve a harmadik, ami ma nyílt meg ez az Itália Snack and pizza étterem, mely Ungvár és környékét fedi le.
Hol tart jelenleg a program?
Ott tartunk március 16-a óta, hogy napi 1000 adag ételt tudunk biztosítani, a program kezdete óta pedig összességében eddig 5000 adag ételt osztottunk ki. Az ennivaló felcímkézett tiszta steril habdobozokban érkezik. Ezek a habdobozok természetes összetevőkből, lebontható, komposztálható anyagból készültek. Személyenként kiosztásra kerül mindennap egy fél liter víz, egy főétel, gyümölcs és fából készült evőeszköz, ami szintén környezetkímélő.
Hogyan épül fel a program?
A programnak nemcsak ez az egy eleme van, hanem dolgozunk a csomagba tartozó többi projekten is. Jelenleg felhalmozási állapota folyik a Lisztprogramnak. Az az, megpróbálunk minél több lisztet felhalmozni és raktárakba helyezni, hogy amennyiben nem lesz Kárpátalján lisztellátás, tekintve, hogy számos ország is lisztkiviteli tilalmat rendelt el, hogy akkor a pékségeknek tudjuk adni, és ebből hosszútávon egy projektet tudjunk kialakítani, egy szociális kenyér projektet. Valamint helyi vállalkozókkal összefogva száraztésztát gyártunk, és halmozunk fel, amelyek majd különböző élelmiszer és egységcsomagokba kerülnek, illetve egy részét küldjük majd belső Ukrajnába. Ezeken a projekteken kívül készült egy információs lap ukrán nyelven, azok számára, akik Magyarország felé veszik az irányt, 20 ezer példányban tájékoztató arról, hogy milyen lehetőségek vannak, milyen kedvezményeket vehetnek igénybe, valamint, mely segítségpontokon igényelhetnek segítséget. Továbbá elindult a Vízprojektünk, egy kamionnyi, 24 raklapnyi, 14 000 1,5 literes palackozott víz, amelyet Lembergbe küldünk az ottani menekültek megsegítésére.
Hogyan zajlik egy nap a program során?
Tekintve, hogy már 3 helyszínen zajlik a program, a hét mindennapját reggel tartunk egy eligazítást. Majd mindenki kap egy helyszínt, ahová kimegyünk. Azt még el kell mondanom, hogy ezek az ételek minősített, jó felszerelt, minden engedéllyel rendelkező éttermekben készülnek. S innen mindennap délben buszokkal szállítjuk ki az előre egyeztetett helyszínekre. Minden buszt egy munkatárs vagy egy önkéntes kísér, s a helyszíneken vagy átadjuk azoknak, akik szétosztják, vagy mi magunk segédkezünk a szétosztásban.
Milyen visszajelzések érkeznek a programmal kapcsolatban?
Nagyon pozitív és jóleső visszajelzéseket kapunk, egyrészt mert állandóak és pontosak vagyunk. Számítanak ránk minden helyszínen, s várnak minket. Illetve, elkezdtük bővíteni kört. Nemcsak a menekülteknek, áttelepülteknek biztosítunk ételt, hanem igyekszünk kialakítani egy olyan idős hálózatot, szervezetek, egyházak segítségével, akik eljuttatják az otthonmaradt időseknek ezeket a minőségi ételeket. Magánemberként nagyon jó érzés, hogy pozitívak a visszajelzések, de igazából ezek a visszajelzések magának a Hungary Helps-nek és a magyar kormánynak szólnak, mert ők azok, akik teljes mértékben mellénk álltak és a forrást biztosították. Jelen pillanatban nagyon sok jó visszajelzés van és ugye mivel ennek a programnak a célja nemcsak az, hogy ételt adjunk, hanem az is hogy helyi vállalkozók fennmaradását segítsük elő.
Svingola Genovéva, egykori Rákóczi táboros, a program egyik munkatársa, őt kérdeztük arról, hogyan éli meg a programban való részvételt.
A háború kirobbanása után én is, mint mindenki más, tehetetlennek éreztem magam, hiszen ezen a helyzeten senki nem tud változtatni és ellene tenni sem. Azonban mióta elindult a program, már nem érzem magam olyan “haszontalannak”, és ha még egy kicsit is, de tudok segíteni. Talán csak egy csepp vagyunk a tengerben, de úgy gondolom, hogy még így is nagyon sok megváltozott élethelyzetű ember napjait tesszük jobbá, és sok önkéntes, szervezet terheit vesszük át azzal, hogy minden nap biztosítjuk a napi egy meleg étkezést, és fixen számíthatnak ránk.
Milyen történetekkel találkozol?
Mivel mi nem személyesen adjuk át és osztjuk ki az ételeket, csak elvisszük az átadó helyekre és csomópontokra, így sok beszélgetésem menekültekkel még nem volt. Viszont láttam a megviselt arcokat és a tehetetlen embereket, akik sajnos rá vannak szorulva az emberek jóindulatára. Látom, hogy örülnek a segítségnek, jól esik nekik, hogy várják őket és törődnek velük. Nagyon fontos, hogy Kárpátalja ebben a helyzetben is kitartson, hiszen nagy szerepünk és felelősségünk van most: mi jelentjük a biztonságot több ezer ember számára.
Gratulálunk a programhoz, sok erőt és kitartást kívánunk a további munkához.
A cikk a Kanadai Magyarság hetilap korábbi számában jelent meg.