Húsvét a feltámadás ünnepe, 2000 évvel ezelőtt Jézus Krisztust keresztre feszítették, majd harmadnapon feltámadt. Húsvét üzenete magában foglalja, hogy minden embernek van Megváltója. Ez a Megváltó Jézus, aki elszenvedte minden bűnös ember terhét, azért, hogy örök életre jussunk.
A húsvét immár 3. éve nem teljes pompájában jut el Kárpátaljára. Évekkel ezelőtt még a húsvéti időszakot áthatotta a barkadíszítés, hímestojás festés, locsolkodás, ünnepi készülődés. Az elmúlt 2 évben a koronavírus-járvány miatt Kárpátalján kijárási tilalmak, gyülekezi korlátozások voltak. Idén, a háború miatt nem a megszokott a húsvét, s tavasznak ez az ünnepi időszaka.
Katona Veronika, 2016-van volt a Rákóczi táborban. A nagydobronyi születésű lány elmondása szerint: „Az idei Húsvét újfent rendhagyó módon zajlik majd Kárpátalján. Tavaly még a járvány okozta fenyegetéssel kellett szembenéznünk, idén pedig az ukrán-orosz háború az, amitől félnünk kell. A családok már nemcsak a megélhetés okán szakadnak szét, hanem azért is, mert így biztonságos. A korábban pezsgő Nagydobrony lakossága is megcsappant. Családok zöme, férfiak és fiúk java külföldön tartózkodik a helyzet okán. Így a hagyományok tiszteletéről oly híres szülőfalum, Nagydobronyban most a hímestojás gyűjtésre induló ifjak vidám hangja helyett csak egy-két elejtett szóra lehet majd számítani az utcákon Húsvét hétfőjén. Ünnep lesz-e így az ünnep? A jelenlegi háborús helyzet mindannyiunk vállát egy teherként nyomja, szinte érezni a feszültséget az embereken. A legtöbb, amit tehetünk, hogy imádkozunk és reméljük, hogy ezen rettenetes események minél előbb véget érnek.”
Baloga Karina a beregszászi járási Gáton született, szintén 2016-ban volt táboros, jelenleg Németországban él. Számára, távol a családjától nem könnyű az ünnep. „Nekem egy másik országban, távol a családomtól és szülőfalumtól nem könnyű ünnepi hangulatba kerülni. De a barátomnak és a családjának köszönhetően hangulatos, és családi körben ünneplünk majd velük. Mindenek ellenére nehezen sikerül kikapcsolódni, az otthoni háborús helyzet miatt. Mindenkinek más a véleményére a történtekről, de én legbelül nagyon érintve érzem magam. Őszintén remélem, hogy minél előbb béke lesz.”
Bence Norbert 2013-ban vett részt a táborban, 2017-ben segédvezető volt. Norbert így éli meg a húsvéti időszakot: „Nehéz most szavakat találni arra, hogy milyen a Húsvét ebben a helyzetben, mert leginkább a szeretteinkre, barátainkra igyekszünk koncentrálni. A mindennapos légiriadó hangja már-már megszokott azok számára. akik otthonmaradtak, de sajnos ez is megbélyegzi az idei ünneplést. Lassan három éve nem úgy ünnepeljük a Húsvétot Kárpátalján, mint ahogy korábban. Talán a háború kitörése óta a Húsvét az egyetlen olyan ünnep, amely újra összehozza a családokat közel két hónap után. Ebben a helyzetben viszont reménykednünk kell a békében, és a lehető legtöbb időt együtt tölteni a szeretteinkkel.”
A cikk a Kanadai Magyarság hetilap húsvéti számában jelent meg.