2022. március 11-én online megbeszélést tartott a Rákóczi Ferenc Alapítvány az Ukrajnában, így Kárpátalján kialakult helyzet miatt. A Facebook közösségi oldalon közvetített élő beszélgetésen részt vett Ayklerné Papp Zsuzsa, a Rákóczi Alapítvány elnöke, Csadi Zoltán, a II. Rákóczi Ferenc Alapítvány a Kárpát-medencei Fiatalokért ügyvezetője, Okulova Nyina, az Alapítvány kárpátaljai referense, és Egressy Mirann, a Mária Oltalma Jótékonysági Alapítvány képviselője.
„Szeretnénk tisztán látni, egy képet kapni. Nagyon sok barátunk, ismerősünk, egykori Rákóczis fiatal, támogató, segítő kapcsolódik ezer szállal Kárpátaljához. Szeretnénk minél jobban informáltak lenni, illetve szeretnénk betölteni azt, ami az Alapítvány egyik hivatása: a híd szerepet betölteni, a segítségre szorulók és az adakozni akaró segítők között” – ezekkel a gondolatokkal kezdte köszöntőjét Csadi Zoltán.
Okulova Nyina az esemény apropóján kiemelte, hogy a Dél-szláv háború óta nem éltek ilyen közel háborús eseményekhez Rákóczis fiatalok. A február 24-ére virradó, csütörtök hajnali események után az Alapítvány azonnal úgy érezte segítő kezet kell nyújtani azoknak a fiataloknak, akik érintve lettek. A Rákóczi Alapítvány elsőként elhatározta, hogy segíti mindazokat, akik otthonukat elhagyni kényszerültek, akik munkájukat elveszítették, akiknek tanulmányai most veszélybe kerültek. Az igények felmérése okán került megosztásra egy Google űrlap. Az Alapítvány itt nemcsak segítségkérést, de számos felajánlást is kapott.
Ayklerné Papp Zsuzsa ismertette, hogy a Torontói Igazgatósággal folytatott tanácskozás eredménye két kiemelt programpont lett. Ennek értelmében, az elmúlt évben támogatott kárpátaljai fiatalok, rendkívüli támogatásban részesülnek. Továbbá az idei pályázók is a rendkívüli körülményeket figyelembe véve kapnak támogatást. Kiemelte, hogy „nagyon sokan gondolnak veletek, nem vagytok egyedül és nagyon nagy szeretettel vagytok gondolva, körülvéve, csak meg kell, hogy írjátok, hogy mi az, amire szükségetek van.” Illetve, az Igazgatóság döntésének értelmében 4 szervezet kerül támogatásra. Név szerint: Szent Ferenc Misszóiós Alapítvány, Mária Oltalma Jótékonysági Alapítvány, Magyar Református Szeretetszolgálat és Máltai Szeretetszolgálat.
Egressy Mariann, egykori Rákóczis, a Mária Oltalma Jótékonysági Alapítvány képviselője bemutatkozójában elmondta, miként érte őt, illetve a kárpátaljai magyarságot a háború híre. Mariann ismertette, hogy minden községből, városból elmenekültek az emberek vagy a pánik, vagy épp a kötelező katonai mobilizáció miatt, vannak boltok melyek bezárni kényszerültek, nincsenek sofőrök, így gond van az infrastruktúrával, nincsenek pékek. Gyakorta üresek az utcák, magyar szót alig hallani Beregszászban, van példa az áramkimaradásra.
Elmesélte, hogy a kialakult helyzetre való tekintettel a Jótékonysági Alapítvány 3 alapelv mentén végzi munkáját: segíteni a belső Ukrajnából Kárpátaljára érkező menekülteket, támogatni az otthonmaradtakat, illetve hozzájárulni azoknak az önkénteseknek a munkájához, akik nagyvárosokban, belső ukrajnai vidékeken végzik munkájukat.
A kérdésekre válaszolva Mariann elmondta, hogy jelenleg oktatási szünet van a háború óta, hiszen több iskolát menekültszállóvá alakítottak át. A felsőoktatás pedig online zajlik. Az egészségügyi intézmények közül, van amelyik tud működni, van amelyik nem. De teljes Ukrajnában hiánycikké váltak az alapellátáshoz szükséges gyógyszerek, kötszerek, melyre megoldást az általa képviselt alapítvány immár talált, és a magyarországi segítőknek köszönhetően hamarosan hozzájutnak egy nagyobb gyógyszeradományhoz. Továbbá, kihívást jelent még a humanitárius segélyek határon való behozatala, annak adminisztratív ügyintézése. Hangsúlyozta, hogy fontos a flexibilitás, hiszen heti rendszerességgel változnak azok a dolgok, amikre ezekben az időkben szükség van. A legnagyobb kihívásnak mégis a gyógyszerhiányt, illetve a menekültszállóvá alakított iskolák vizesblokk-hiányát gondolja.
Mariann elmondta, hogy a falvak biztonsági helyzete is változott, hiszen nincsenek már jelen azok a férfiak, akik korábban polgárőrségi szolgálatot vállaltak. Az ide érkezett menekültek is igyekeznek becsatlakozni a munkába, segíteni abban, amiben tudnak. Úgy véli előre tervezni nagyon nehéz, hiszen bármikor változhat a helyzet. Azonban az Alapítvány 1 évre előre határozta meg stratégiáját, hiszen a most ide érkezettek illetve azok, akik még érkezni fognak, valószínűleg hosszútávra jönnek, s ezen személyek helyzetét kívánják elősegíteni. Az egyik néző kérdésére válaszul kiemelte, hogy segíteni két módon van lehetőség, pénzadományokkal, valamint humanitárius segítséggel. Végezetül kiemelte, hogy elképesztő az a szolidaritás és segítségnyújtás, amit az elmúlt napokban, hetekben tapasztaltak.
Zárszóként Csadi Zoltán sok erőt, energiát kívánt, s megköszönte, hogy ezt a hihetetlen munkát végzik Kárpátalján, továbbá kifejezte reményeit, hogy ez a helyzet minél előbb megoldódik.
A cikk a Kanadai Magyarság hetilap 11. számában jelent meg.